Wizy do Chin
Informacja o wizach do chińskiej republiki ludowej.
Obywatele Polski i pozostałych krajów Unii Europejskiej mają obowiązek wyrobienia wizy do Chin przed wylotem, w konsulacie Chrl. Wiza obowiązuje na całym obszarze Chin z wyjątkiem obszaru Hong Kongu i Macao (wjazd do 90 dni pobytu bez wizy).
Bez wizy chińskiej można przebywać do 24 godzin w strefie tranzytowej na wszystkich lotniskach międzynarodowych w chinach – dotyczy wszystkich narodowości.
Wizy do Chin – składanie wniosków wizowych
Wniosek wizowy można złożyć w odpowiednim konsulacie. Konsulat w Warszawie otwarty jest w poniedziałki (13.30 – 15.30), środy (09.00 – 11.00) i czwartki (09.00 – 11.00). Czas oczekiwania na wizę do Chin, to w trybie normalnym wynosi 1 tydzień (pon. – pon., śr. – śr., czw. – czw.), a w trybie ekspresowym 2 dni robocze Ambasady (pon. – czw., śr. – pon., czw. – śr.).
Rodzaje wiz do Chin
wiza l – wiza turystyczna (turystyka, zwiedzanie). Pobyt do 30 dni, okres ważności wizy: jednokrotna 3 miesiące od daty wydania, dwukrotna 6 miesięcy od daty wydania. Wjazd musi nastąpić nie później niż ostatniego dnia ważności wizy. Na terenie kraju można pozostać na okres dni pobytu określony w chińskiej wizie turystycznej.
wiza m – wiza biznesowo-handlowa. okres ważności wizy: jednokrotna 3 miesiące od daty wydania, dwukrotna 6 miesięcy od daty wydania, wielokrotna 6 miesięcy lub rok od daty wydania. Wjazd musi nastąpić nie później niż ostatniego dnia ważności wizy. Na terenie kraju można pozostać na okres dni pobytu określony w wizie biznesowej do Chin.
wiza f – wizyta w celu wymiany doświadczeń
wiza q – wiza wydawana w celach rodzinnych dla członków rodzin obywateli Chin lub członków rodzin cudzoziemców przebywających w chinach na podstawie stałej karty pobytu. Wiza może być wydana jako krótkoterminowa (q2) lub długoterminowa (q1). za członków rodziny uznaje się w tym przypadku: małżonków, rodziców, synów, córki, małżonków synów lub córek, braci, siostry, dziadków, wnuków oraz teściów.
wiza s – wiza dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach. Może być wydana jako krótkoterminowa (s2) lub długoterminowa (s1). Za członków rodziny uznaje się w tym przypadku: małżonków, rodziców, synów, córki, małżonków synów lub córek, braci, siostry, dziadków, wnuków oraz teściów. wiza może być przyznana również w innych celach prywatnych.
wiza r – promowanie talentu
wiza z – podjęcie pracy na terenie chin
wiza x – podjęcie studiów, prowadzenie badań naukowych na okres 6 miesięcy lub dłużej
wiza d – wiza na stały pobyt w CHRL
wiza g – wiza tranzytowa
wiza c – członkowie załóg lotniczych, marynarze oraz towarzyszący im członkowie rodzin
wiza j-1 – wiza dziennikarska (dla stałych rezydentów)
wiza j-2 – wiza dziennikarska (krótkoterminowa)
wiza grupowa to specjalny rodzaj wizy chińskiej wydawany dla zorganizowanych grup turystycznych. Wiza nie jest wstawiana do paszportu, tylko wystawiana jest w formie oddzielnego dokumentu. Osoby przebywające na tej wizie w Chinach muszą wjechać, przebywać i wyjechać razem.
wiza wielokrotna to wiza wielokrotnego wjazdu wystawiana tylko na podstawie specjalnego zaproszenia z władz prowincji chin (odpowiednik polskiego urzędu wojewódzkiego).